"Europejskie Możliwości" - wizyta w Niemczech w ramach projektu wymiany międzynarodowej

W dniach 18-24 października 2015 roku w Bobingen (Niemcy) odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów, nauczycieli i uczniów w ramach programu Erasmus+. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Słowenii, Łotwy, Hiszpanii, Danii, Niemiec i Polski. Stronę polską reprezentowali nauczyciele języków obcych: Anna Skrzypek - koordynator projektu, Ewa Madras - nauczyciel wspomagający, Piotr Kamieniarz - nauczyciel języka niemieckiego oraz dwoje uczniów: Kasia Fiut i Konrad Matysiak.

Spotkanie wszystkich uczestników rozpoczęło się już o godzinie 7.45 w Realschule Bobingen ogólnym powitaniem przybyłych gości przez koordynatorów i gospodarzy w Niemczech. Następnym punktem były prezentacje multimedialne przedstawiające poszczególne kraje uczestniczące w projekcie. Następnie rozpoczęły się warsztaty mające na celu bliższe poznanie się uczestników projektu. Uczniowie brali udział w grach i zabawach pozwalających na bliższe poznanie się oraz poznanie kultury innych krajów. Nauczyciele pracowali w grupach – koordynatorzy opracowywali program udoskonalający projekt natomiast druga grupa uczestniczyła w warsztatach – zastosowanie iPad i Internetu na zajęciach lekcyjnych.

Drugi dzień rozpoczęły warsztaty „Europejskie możliwości”, na których omawiane były korzyści i perspektywy, jakie młodym ludziom daje Unia Europejska w ich kształceniu, rozwijaniu się i pracy. Następnie rozpoczęły się zajęcia –„Sztuka, Technika i Kuchnia”, w trakcie których uczniowie poznali specjalności bawarskiej kuchni i dania typowe dla tego rejonu. Wiele przyjemności dostarczyło wszystkim spotkanie z muzykiem i próbowanie swoich sił w graniu na bębnach afrykańskich. Uczniowie i nauczyciele mogli również wykazać swoją kreatywność w projektowaniu i wykonywaniu przedmiotów użytku codziennego.

Środa to wizyta w szkole podstawowej w Bobingen. Nauczyciele i uczniowie mogli poznać jak pracuje i jak jest urządzona szkoła podstawowa w Niemczech. Było to bardzo interesujące doświadczenie. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez lokalnych artystów grafików.

Czwartek był dniem dającym trochę oddechu od intensywnej pracy. Wszyscy uczestnicy projektu wyjechali na wycieczkę w Alpy, aby poznać piękno tego regionu, jego historię, kulturę i obyczaje.

W piątek po wizycie w muzeum włókiennictwa i przemysłu oraz zwiedzeniu ratusza wszystkie grupy wzięły udział w podsumowaniu zajęć i pobytu w Bobingen. Uczniowie  i nauczyciele podkreślali dobre strony oraz to, co można byłoby zmienić i poprawić w przyszłych spotkaniach, by te stały się jeszcze bardziej interesujące i efektywne. Dało się zauważyć rodzące się przyjaźnie miedzy uczestnikami projektu.

Uczniowie oprócz możliwości udoskonalaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim mieli możliwość rozwijania swojej kreatywności i poznaniem możliwości, jakie daje im zjednoczona Europa. Zaprzyjaźnili się ze swoimi rówieśnikami z innych europejskich krajów. Poznali ich styl bycia, ich zainteresowania oraz sposób patrzenia na życie. Również istotne jest to, że mogli mieszkać w domach swoich nowo poznanych kolegów. To wszystko razem –zajęcia w projekcie, poznanie nowych przyjaciół, atrakcyjny czas po zajęciach uczyni ich z pewnością ambasadorami projektu Erasmus + w ich szkołach i krajach.